Keď sa volebná sezóna 2020 blíži, predstaví senátorka Dienne Feinstein o novom návrhu, o ktorom dúfa, že pomôže zabrániť ďalšiemu škandálu s údajmi v Cambridge Analytica.
Feinsteinov „zákon o ochrane osobných údajov voličov“ by umožnil voličom získať novú autoritu nad tým, ako sa ich dáta zbierajú a využívajú v politických kampaniach. Ak bude kampaň schválená, bude sa od vás vyžadovať, aby vás informovala, či vaše údaje získali prostredníctvom sprostredkovateľa dát, a umožní vám prístup a odstránenie z ich databáz. Voliči by tiež mohli požadovať platformy ako Facebook a Google, aby prestali zdieľať svoje údaje s týmito kampaňami.
„Politický kandidáti a kampane by nemali mať možnosť využívať súkromné informácie na manipuláciu a zavádzanie voličov,“ uviedol Feinstein vo vyhlásení. „V súčasnosti sú kampane zo zákona schopné vykonávať sofistikované online sledovanie všetkých ľudí v našej krajine, aby ovplyvnili jednotlivcov na základe ich jedinečných psychologických charakteristík.“
Cambridge Analytica, bývala spoločnosť v oblasti politického poradenstva a analýzy dát, bola minulý rok chytená v politickom krížovom útoku potom, čo sa zistilo, že na zacielenie amerických voličov použili milióny údajov z Facebooku. Tieto reklamy boli naplnené pro-Trump a anti-Hillary Clintonovou správou, čo vyvoláva obavy z toho, či s voličmi v roku 2016 manipulovali online.
„Táto cielená manipulácia neohrozuje našu demokraciu, je to hrozba pre základu slobodu jednotlivca,“ uviedol Feinstein.
Začiatkom tohto mesiaca vydal Netflix nový dokument s názvom Veľký hack, ktorý podrobne opísal škandál a pred voľbami do roku 2020 priniesol späť diskusiu o nesprávnych údajoch Facebooku.
Demokrati senátu za posledných niekoľko dní označili za prioritu prijatia volebnej bezpečnostnej legislatívy a prinútili vodcu väčšiny Mitcha McConella, aby prijal dvojstranné opatrenia, ktoré by bojovali proti dezinformáciám v sociálnych médiách a vyžadovali, aby bolo hlasovanie zariadenie podporené papierovými hlasovacími lístkami.