Nie jeden človek, ktorý vlastní záhradu, sa v zime rozhodne pre prikrmovane voľne žijúceho vtáctva. Ak k tejto skupine patríte, robíte dobre. Vtáčie kŕmidlá, plné operených návštevníkov, vás nie len potešia, ale tieto zvieratká dokážu byť v záhrade aj veľmi užitočné. Vtáky sa živia prevažne hmyzom. Je jedno, či pestujete nejakú zeleninu, kvety, alebo len nechcete, aby vás dotieravé komáre a muchy obťažovali pri poobedňajšej káve vo vašom altánku, ale práve tieto operence, vašu záhradu zbavia množstva nepríjemného hmyzu.
Čím kŕmiť vtáky
- Semená :slnečnica, pšenica, tekvica, cuketa, ovos, proso, ľan, sezam…
- Orechy :lieskové, vlašské, nesolené pistácie, kešu orechy, nesolené arašidy…
- Tuk :margarín – nesolený, jelení loj – nesolený
- Suché pečivo( umiestnite ho pod strieškou, aby nenavlhlo a následne nesplesnelo )
- Zelenina :mrkva, červená repa…
- Ovocie :jablká, slivky, ringloty, marhule… ( vyhýbajte sa citrusovým a exotickým plodom )
- Všetko čo vložíte do kŕmidla pre vtáky, by nemalo byť žiadnym spôsobom pokazené, či plesnivé. Zvyšky z kuchyne radšej vyhoďte niekam inam, ale do kŕmidla určite nepatria. Vyhýbajte sa aj soleným a praženým semenám, alebo orechom. Do kŕmidla vkladajte len toľko potravy, koľko vtáky stihnú skonzumovať v priebehu maximálne troch dní. Inak by sa pod vplyvom vlhka, mohla táto potrava pokaziť.
Ak sa vo vašom okolí nachádzajú mačky, či psy,ktoré by mohli kŕmiace sa vtáky uloviť, kŕmidlo vždy umiestnite o niečo vyššie. Je dobré, ak sa pod ním nebudú nachádzať menšie konáre, po ktorých by mačky mohli vyliezť až priamo ku vtákom.
Veľkosť kŕmidla prispôsobte hlavne tomu, aké vtáctvo sa pohybuje v okolí vášho príbytku.Pre menšie druhy, ako je napríklad vrabec, alebo sýkorka, vám postačia menšie rozmery. taký drozd, alebo škorec sú už o niečo väčšie operence, takže na to myslite aj pri kúpe, či výrobe ich kŕmiacej stanice.